رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان اسلام

رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان اسلام
مراسم رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان اسلام همزمان با سی امین سالگرد تاسیس بنیاد دایرةالمعارف اسلامی برگزار می شود.
مراسم رونمایی از هجدهمین جلد دانشنامه جهان اسلام همزمان با سی امین سالگرد تاسیس بنیاد دایرةالمعارف اسلامی برگزار می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن طارمی راد، معاون علمی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی گفت: با اتمام و عرضه مجلد هفدهم دانشنامه جهان اسلام دربیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب، کار آماده سازی مجلد هجدهم از خردادماه امسال آغاز شد.
وی افزود: از آن زمان مقالات ارائه شده بر اساس نظم الفبایی بررسی شد، برخی سوالات مطرح و مقالات بازبینی شدند. با نهایی شدن این بررسی ها، مجلد هجدهم اواخر بهمن ماه به چاپخانه رسید. جلد هجدم حاصل تلاش های مستمر پژوهشگران بنیاد و محققان و مولفان داخل و خارج کشور است و مشتمل بر 874 صفحه، 314 مدخل اصلی، 114 مدخل ارجاعی و 349 مقاله است.
طارمی با اشاره به مقالات مجلد هجدهم گفت: مجلد هجدهم دانشنامه مدخل ها و مقالاتی از حروف «د» و «ذ» را در بر می گیرد. مقالات بسیار مهمی در مجلد هجدهم است که به دلیل ضرورت توجه مضاعف، کار آماده سازی نهایی را تا حدودی کند کرد.
معاون علمی بنیاد دایرةالمعارف اسلامی با اشاره به برخی از این مقالات، گفت: در حوزه شخصیت ها، مقالاتی درباره کمال الدین دمیری، عبدالعزیز دوری، دیوسکوریدس(داروشناس بزرگ یونانی که بر طب دوره اسلامی بسیار تاثیرگذار بود)، دهخدا و... را داشتیم. در زمینه آثار مهم دوره اسلامی، مقالاتی درباره دلائل النبوه، دلائل الاعجاز، الذریعه الی اصول الشریعه، الذرایعه الی تصانیف الشیعه و دلالت الحائرین ابن میمون ارائه شده است. از جریان های معاصر هم مقالاتی با عنوان گزارش دئوبندیه در هند و مفهوم دولت(به معنای عام از نظر دانشمندان اسلامی) در مجلد هجدهم دیده می شود.
دانشنامه جهان اسلام به همت بنیاد دایرةالمعارف اسلامی توسط جمعی از محققان و زیر نظر دکتر غلامعلی حدادعادل مدیرعامل بنیاد، منتشر می شود که جلد هجدهم آن روز چهارشنبه، 21 اسفند در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری وابسته به جهاد دانشگاهی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران رونمایی خواهد شد.
بنیاد دائره المعارف اسلامی در سال 1362 توسط رهبر انقلاب تاسیس شده است. ریاست عالی این بنیاد را حضرت آیت الله خامنه ای بر عهده داشته و مدیریت عامل آن را از بدو تاسیس تا سال 1370 مصطفی میرسلیم و از آن زمان تا امروز غلامعلی حداد عادل بر عهده دارد.
+ چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۲
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: